Skip to content Skip to footer

Najbolji naučni provod, najviše naučnih izazova i najveća naučna avantura. Sve je to naša Nauka bez prestanka, glavna festivalska zona u kojoj je sve moguće! Pomeraćemo granice fizike, baviti se čudima (al)hemije i istraživati tok Darvinove (r)evolucije. Ispitivaćemo zajedno koliko je pametna voda koju pijemo a napravićemo i ceo jedan krug od biljaka do savremenih lekova. zaroniti u more ideja i zavrteti pravi modni vremeplov. I sve to – bez prestanka!

PAMETNA VODA

Fakultet za fizičku hemiju, Univerzitet u Beogradu

Pozajmi naše fizikohemičarske naočare i upusti se u veliko istraživanje koje će dati odgovor na pitanje – da li i voda može da bude pametna? I šta sve možemo da uradimo da je učinimo još pametnijom? Jer bez vode, sasvim je izvesno, ne bi bilo ni života na Zemlji! Pokazaćemo ti zbog čega nam je važan nenjutnovski fluid, šta je površinski, a šta napon pare i kako možemo jednostavno i jeftino da prečistimo vodu. Iskoristićemo različite tehnološke inovacije i naučna dostignuća kako bismo, uz tvoju pomoć, razotkrili sve tajne vode.

KUTAK ZA TAJNE PORUKE

Matematički fakultet, Katedra za astronomiju, Univerzitet u Beogradu

Ne sumnjamo da ti slanje poruka ide od ruke, ali koliko dobro se snalaziš sa dešifrovanjem istih? Izađi nam na crtu i pokušaj da rešiš naše zadatke! Naučićemo te kako da koristiš frekvencionističku analizu uz koju će razotkrivanje tajnih poruka biti mnogo lakše. Saznaj kako kriptografija funkcioniše, ali i gde se sve primenjuje u svakodnevnom životu – od zaštite ličnih podataka do dopisivanja na društvenim mrežama.

NAUČNA LUTRIJA

Matematički fakultet, Katedra za astronomiju, Univerzitet u Beogradu

Izvlačimo kuglice, računamo verovatnoće i razbijamo mitove uz malu pomoć nauke! Na ovoj lutriji otkrićeš neke sasvim osnovne pojmove iz kombinatorike uz brojne zanimljive simulacije i premere. Sve što naučiš kod nas pomoći će ti da se snađeš i u drugim situacijama, kada je prebrojavanje mogućih ishoda ili verovatnoća komplikovano ili nepraktično. I ne zaboravi, za ovu lutriju obezbedili smo vredne nagrade, takoreći neprocenjive – znanje koje ti niko ne može oduzeti!

JEDNA ČUDNA PRIČA O ZEMLJI

Geološka i hidrometeorološka škola „Milutin Milanković“ Beogradu

Od kosmičke oluje koja divlja do sudara tektonskih ploča, priča o nastanku naše planete i njenom životu sve je samo ne nežna. Već četiri i po milijarde godina Zemlja učestvuje u fantastičnoj, dramatičnoj borbi trpeći udare, preživljavajući neverovatne događaje i koristeći „srećne” slučajeve da opstane kao živa, plava planeta na kojoj ima mesta i za nas. Pridruži nam se i prelistaj stranice iz Zemljine prošlosti, ali i sadašnjosti, na kojima ćemo se potruditi da odgovorimo na ono čuveno pitanje: „Jesmo li prosto imali sreće da smo tu gde jesmo?”

KLIMATSKA KAPSULA

Centar za promociju nauke

Zaviri u ne tako daleku budućnost! Godina je 2057. i svet izgleda sasvim drugačije jer su klimatske promene ostavile neizbrisive posledice vidljive na svakom koraku. Zato je tu naša klimatska kapsula, naučno-umetnička postavka, u čijem je središtu hiper realistična skulptura čoveka, koja služi kao simbol ljudske interakcije sa prirodom. Uz pomoć video projekcija i proširene realnosti pokazaćemo ti kako će se svet menjati ukoliko ignorišemo promene koje se oko nas dešavaju. Čak i u urbanoj sredini, naša tehnologija omogućiće ti da vidiš i doživiš prirodni svet, podsećajući te na njegovu lepotu i ranjivost.

KLIMATSKA PRVA POMOĆ

Centar za promociju nauke

Ako te već spremamo za put u 2057. godinu, moramo da te i opremimo nekim važnim stvarima. Na ovoj interaktivnoj radionici zajedno sa decom razmišljaćemo o tome šta će sve biti neophodno za život u bliskoj budućnosti. Uz uvek važan timski rad i mnogo kreativnog, naučnog duha, razmišljaćemo o tome šta sve može da se desi kroz samo nekoliko decenija i kako će tada izgledati naš svakodnevni život.

KLIMATSKA SLAGALICA

Centar za promociju nauke

Mi smo se pobrinuli da ti prikažemo najrazličitije temperature uz pomoć traka zagrevanja, a na tebi je naizgled jednostavan zadatak – da složiš našu klimatsku slagalicu. Ipak, klimatske promene nisu ni malo jednostavne, zbog čega ćemo mi biti tu da ti pomognemo da držiš korak sa dugoročnim klimatskim trendovima. Zajedno ćemo istražiti različite aspekte klimatskog zagrevanja i sigurni smo da ćeš po uspešnom obavljanju zadataka na novi način posmatrati svet oko nas koji se ubrzano menja.

IGRA MEMORIJE

Centar za promociju nauke

Za tebe imamo trideset šest kartica i određeno vreme tokom kog možeš da proveriš snagu svoje memorije, ali i znanje o osnovnim klimatskim pojmovima. Jer ova igra memorije sadrži različite termine, kao i odgovarajuća značenja, i pomoći će ti da unaprediš svoje razumevanje klimatskih promena. Možeš da testiraš svoju memoriju ili pak da se okušaš o ovom izazovu sa društvom. Čekamo te! 

ZGLOBOVI: INŽINJERING PRIRODE

Gimnazija Svetozar Marković, Niš

Da li nam veruješ ako ti kažemo da je tvoj složeni organizam inspirisao neke od tehnološki najizazovnijih projekata današnjice! Uopšte ne preterujemo kada to kažemo, a da bismo ti dokazali da smo u pravu, povezaćemo nekoliko lekcija iz biologije sa naprednim tehnološkim rešenjima. Primera radi, zglobovi živih organizama, a pre svega ljudi, inspirisali su velike inženjerske projekte, poput hidraulike i mehaničkih zglobova u teškim mašinama! Prošetaćemo te kroz evoluciju funkcionalnog dizajna i otkriti na koji način priroda inspiriše moderne tehnologije.

 

NAŠA PLANETA SUTRA

Društvo mladih istraživača Branislav Bukurov, Novi Sad

Decenijama, vekovima, hiljadama godina unazad, naša planeta prolazila je kroz razne klimatske faze – od toplijih do hladnijih perioda. Nekada zelene površine sada su pustinje, a ostrva polako nestaju pod morem. Zašto se sve ovo dešava? Da li klima zaista ima karakteristiku da se menja iznova i iznova? Kroz našu interaktivnu postavku istraži kako se klima menja, koji su uzroci tih promena, a koji efekti. Provozaj se klimatskim prugama Srbije koje pokazuju promene temperature kroz vreme, podeli svoja razmišljanja na „zidu rešenja” i otkrij kako bi ljudi u budućnosti mogli da izgledaju u svetu u kojem je klima drugačija.

MODNI VREMEPLOV

Odevno inženjerstvo, Tehnički fakultet Mihajlo Pupin, Zrenjanin

Odeća je tokom istorije bila više od jednostavnog pokrivača za telo; ona je odražavala društveni status, kulturološke vrednosti i tehnološki napredak određenog vremena. Kroz različite epohe, moda je igrala ključnu ulogu u oblikovanju identiteta i izražavanju društvenih i kulturnih normi. Zato zavrti naš modni vremeplov jer ćemo ti na sasvim jedinstven način pokazati kako se menjalo naše društvo, koje su ideje, tehnologije, trendovi i stilovi bili prolazni, a koji su ostali za sva vremena.

MISTERIJE JEZERSKIH DUBINA

Univerzitet u Beogradu Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju
Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Međunarodni Twinning projekat BIOLAWEB

Zaroni sa nama na dno jezera i istraži sumnjive aktivnosti koje se tamo dešavaju! Alge su primarni proizvođači u svim vodenim ekosistemima te imaju ključnu ulogu u lancima ishrane i proizvodnji kiseonika. Međutim, neke alge pod određenim uslovima životne sredine mogu da produkuju toksine koje otpuštaju u vodu. Da li su one glavni krivci za pomor ribe? Vreme je rešenje ove misterije uz pomoć nauke i DNK analiza. A tu nam trebaš upravo ti – pridruži nam se i savladaj nova znanja kako bismo zajedno analizirali uzorke jezerske vode.

VETERINARI ZAJEDNO, ZA ZDRAVLJE JEDNO

Naučni institut za veterinarstvo Srbije (NIVS), Beograd

Šta su paraziti hrane? Kako se otkrivaju prevare u vezi sa hranom? Kako možeš da utvrdiš da li je med prirodan, jaje sveže, a sir ili mleko 100% kravlji? Kroz brojna laboratorijska ispitivanja obezbeđujemo zdravu hranu životinjskog porekla i kontrolišemo taj dug i neobičan put koji hrana od farme prelazi do tvoje trpeze. Saznaj šta se sve dešava na tom putu, kroz za ovu priliku odabranih dvanaest testova. Oni čine našu laboratorijsku svakodnevicu, ali tebi će na zanimljiv način pokazati kako se uzimaju uzorci i kako se vrše testiranja, kako se otkrivaju virusi ili kako se pak dijagnostikuju neke opasne bolesti.

 

ZAGRIZI NAUKU

Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Beogradu

U svakom zalogaju hrane krije se mnogo nauke. Iza svake namirnice stoji složen proces, koji počinje od rasta biljaka i uzgoja životinja, pa sve do konačnog proizvoda koji dospeva na naš sto. Zato zasuci rukave, uzmi veliki zalogaj nauke i nauči kako se pravi sir, prošetaj kroz istoriju kultura koje su se razvijale uz Dunav i saznaj nešto više o važnosti očuvanja vodenih ekosistema za život ljudi. Na kraju, ne zaboravi da poneseš uspomenu sa ovog izleta – neobični selfi napravljen termalnom kamerom!

 

GRAĐEVINCI RAZVIJAJU IDEJE NOVE ZA BUDUĆE IZAZOVE

Građevinski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Evolucija ideja u građevinarstvu, geodeziji i geoinformatici pokazuje kako ove discipline napreduju zahvaljujući tehnološkim inovacijama, naučnim dostignućima i promenljivim društvenim potrebama. Tradicionalne alate zamenili su elektronski uređaju koji omogućavaju brža, visoko precizna merenja i obradu podataka, a tradicionalne materijale novi koji imaju ključnu ulogu u pogledu unapređenja efikasnosti, održivosti i sigurnosti objekata. Saznaj zbog čega su odvažne ideje i precizne nauke važne za gradnju današnjice i svet budućnosti!

 

ZEMLJA PEĆINA I SUVIH DOLINA

Akademski speleološko-alpinistički klub (ASAK)

Prirodi su neophodne tri stvari da bi se stvorile zadivljujuće kraške pećine: lako rastvorljiv kamen, mnogo vode i još više vremena. Tačnije, potrebno je na stotine hiljada godina. Kako smo došli do ovih saznanja? Nimalo jednostavno – temeljnim istraživanjem pećina i jama, mesta gde zjape nedokučiva kraška okna, gde reke na misteriozan način nestaju u podzemlju, gde nisu retki kameni vodopadi, ali ni stalagmiti koji čuvaju neverovatne tajne. Pridruži nam se i saznaj šta smo sve otkrili u brojnim pećinama koje je istražio naš klub!

 

TRAGOM SVETLOSTI

Udruženje studenata Optica

Od optike do fotonike
Ko je bio Majkelson i šta radi njegov interferometar? Kako manipulišemo svetlošću pomoću polarizatora? Čemu služe RGB mikroskopski objektivi? Možda ti ovi pojmovi nisu poznati, ali potrudićemo se da ih razjasnimo i predstavimo na što bolji način, kroz različite eksperimente koji ilustruju osnovne principe optike i komunikacione tehnologije. Doživimo zajedno brojne fascinantne naučne fenomene iz prve ruke!

NAUKOM DO NOVE NADE

Srpsko društvo istraživača raka

U borbi protiv malignih bolesti
Borba sa teškim oboljenjima poput raka pogađa sve veći broj ljudi, kako pacijenata tako i njihovih najbližih. Ali ako zajedno pogledamo kako su izgledala istraživanja raka kroz istoriju, ako se upoznamo sa brojnim naučnim otkrićima i modernim metodama u lečenju raka, biće nam jasnije da nada postoji. Kroz ovu interaktivnu radionicu upoznaj bliže aktuelne naučno-istraživačke projekte članova Srpskog društva istraživača raka, kao i metode koje se koristi za istraživanje raka.

ARHEOLOZI-DETEKTIVI

Klub studenata arheologije, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Postani arheolog na jedan dan i otkrij identitet naše zagonetne osobe. Povešćemo te na uzbudljivo putovanje kroz arheološke istraživačke metode, otkrivajući tajne koje su skrivene u skeletu i predmetima iz prošlosti. Otkrićeš značaj upliva drugih nauka u arheologiju i širok spektar mogućnosti koje transdisciplinarnost pruža. Ova mala arheološka misija podsetiće te na to koliko je značajan timski rad i kreativno, detektivsko razmišljanje, ali i strpljivost i opreznost prilikom istraživanja, jer nije uvek sve onako kako se isprva čini.

ARHEOLOGIJA SA KLAUDIJOM – IZMEĐU ŽIVOTA I SMRTI

Arheološki institut

Ko je bila Klaudija? Šta je jela, kojim se poslom bavila, da li je imala ljubimce ili krave koje je čuvala, koji je bio njen položaj u društvu i koja je simbolika novčića pronađenog u njenim ustima? Šta nam je otkrilo istraživanje njenog grobnog mesta? Pridruži nam se i kroz interaktivnu radionicu saznaj šta arheološki nalazi pričaju o ljudima koji su nekada koračali našom planetom. Za najmlađe posetioce organizujemo kreativnu radionicu izrade carske krune, a svim učesnicima će uz pomoć aplikacije virtuelne realnosti biti omogućeno da dožive iskustvo prisustva srednjevekovnih vladarki i gradova sa prostora Balkana. Oživimo prošlost zajedno!

ŠUMA KAO LEK!

Šumarski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Za početak, upusti se u istraživanje ručne izrađene makete reljefa Beograda, napravljene davne 1934. godine na Poljoprivredno-šumarskom fakultetu za potrebe nastave tadašnjeg studijskog programa Šumarstva. Potom ćemo ti pokazati zbog čega su nam važne šume, kako za biodiverzitet, tako i za adaptiranje na nove klimatske uslove i na značaj zaštite zemljišta i voda, kao najvažnijih prirodnih resursa. Za kraj, dobro izuči naše karte na kojima su prikazani šumski ekosistemi, tipova predela, kao i bujični slivovi Beograda. Otkrij kako šume čuvaju naš grad i doprinose zdravijem životu!

 

KAKO NAUKA MERI SVET

Šumarski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Šta je sve neophodno za donošenje naučnih zaključaka? Za početak, važno je prethodno izvršiti određena merenja i uzorkovanja. Saznaj kako se koriste uređaji neophodni za prikupljanje podataka, kako su se koristili nekada, a kako to izgleda sada. Uporedi različite uređaje i upoznaj se sa različitim trendovima i načinima na koja mogu da se vrše masovna prikupljanja podataka. Zajednički cilj nam je jedan – pronalaženja odgovora na klimatske promene i prilagođavanje novonastalim uslovima!

 

OD ALHEMIJE DO (BIO)HEMIJE

Hemijski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Gde počinje hemija i ko je bio prvi hemičar? Četiri osnovna elementa su vatra, voda, vazduh i zemlja? Ili pak osnovnih elemenata ima mnogo više? Gde su granice biologije, a gde ona ulazi na teritoriju hemije? Bez prvih saznanja i čovekovog interesovanja o spoznaji života savremeni naučnici i začetnici moderne hemije ne bi mogli da tek tako snime fotografiju 51 tehnikom difrakcije X zraka i time vide strukturu DNK molekula u obliku dvostrukog heliksa. Pokazaćemo ti koliko su ove naučne discipline povezane i pustiti te da se oprobaš u brojnim zadacima koji rad u hemijskoj laboratoriji čine uzbudljivim!

20.000 IDEJA POD MOREM

Grupa za pedagogiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Godina 2024. biće značajna po jednom čudnom događaju, jednoj neobjašnjenoj i neobjašnjivoj pojavi koju bez sumnje niko neće zaboraviti – jednoj velikoj tajni pod morem. A kada se obrazovanje susretne sa tajnama, misterijama i neobjašnjivim idejama, ono ih neće tek u čudu gledati ili ponavljati, već se hrabro uhvatiti u koštac sa njima. Zaroni sa pedagozima u svet zaboravljenih civilizacija, izgubljenih pronalazaka i napuštenih zamisli i otkrij lepotu zajedničkog stvaranja novih ideja!

S OVE STRANE MRAČNIH SILA

Laboratorija za eksperimentalnu psihologiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Da li ti se nekada čini da osećaš tuđe prisustvo, da vidiš duhove ili da oni utiču na svet oko nas? Često deluje teško objasniti kako se neki predmet pomerio ili kako smo videli nešto što se zapravo nije nalazilo u našem vidnom polju. Zato smo tu mi, da ti pokažemo kako za ovakve fenomene postoje vrlo jednostavna objašnjenja i ona leže u nama samima. Svi ljudi su podložni ovim senzacijama, ali kada znaš da iza njih samo leži naša pristrasnost u opažanju, shvatićeš da duhovi ipak nisu tako strašni i da čak ni ne postoje!

OKRŠAJ SA STEREOTIPIMA

Institut za sociološka istraživanja, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Kako najčešće zamišljamo navijače, a kako štrebere? Zašto nam je malo teže da zamislimo baku u teretani ili pak oca u kuhinji? Koji su najčešći stereotipi koji se tiču pola, a koji roda i gde najčešće grešimo? Šta sa sobom nose starost ili pak rasa? Na ovom Festivalu nauke prvo ćemo dobro istražiti i opisati stereotipe, a potom ćemo se poigrati sa njima i pokazati koliko su oni smisleni ili pak besmisleni.

FILOZOFSKA AVANTURA: ISTRAŽITE SVOJE FILOZOFSKE IDEJE

Odeljenje za filozofiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu

U haosu svakodnevnog života, školskih obaveza i ljubavnih problema, zaboravljamo da smo deo misterije koju filozofi pokušavaju već hiljadama godina da reše. Desi se povremeno da nas neki događaj ili pitanje izbace iz našeg lagodnog dremeža. Tada se zapitamo: „Šta bi bilo ispravno uraditi? Čemu uopšte treba da težim u životu? Šta sam to ja? Kako je moja svest nastala? Kako da znam da i drugi ljudi imaju svest? Postoji li kraj Univerzuma; ako da, šta je izvan njegovih granica?“ Takve misli lansiraju nas van tokova svakodnevnog života u visine sa kojih možemo baciti pogled na svet i naše mesto u njemu. Otvorimo zajedno oči za misterije oko nas i uronimo u svet filozofskih ideja.

IZMEĐU ZDRAVLJA I RIZIKA

Farmaceutski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Koliko razmišljaš o preparatima i proizvodima koje koristiš svakog dana? U našem interaktivnom kvizu možeš da testiraš tvoje znanje o toksičnosti različitih preparata, kao i da prepoznaš različita upozorenja koja igraju važnu ulogu u zaštiti zdravlja. Pokazaćemo ti i kako se stvaraju personalizovani lekovi, kako se precizno prilagođavaju terapije, a smanjuju zloupotrebe lekova. Za najmlađe posetioce otvorena je i apoteka za medvediće u kojoj deca mogu da naprave prve farmaceutske korake i razviju osećaj sigurnosti i poverenja u interakciji sa farmaceutima.

DOBRO DOŠLI U NAJSLAĐI DOM

Fakultet veterinarske medicine, Institut za stočarstvo

Od onog primitivnog parčeta debla drveta u koje je čovek useljavao pčele ili ih zajedno sa deblom donosio iz prirode, preko trmki, vrški i pletara pa sve do modernih drvenih košnica sa pokretnim saćem – domovi u kojima žive medonosne pčele menjali su se kroz vreme baš kao i kuće i stanovi u kojima mi živimo. Na kraju, zaviri u sasvim urbane, inovativne verzije košnica koje će postati sastavni deo naše budućnosti. Jer pčele su tu, kao naše vredne prijateljice, da sa nama grade bolju budućnost!

OD PIKSELA DO POLIMERA

Fakultet zdravstvenih studija, Univerzitet u Sarajevu

3d štampa u medicini
Otkrijte transformativni potencijal 3D štampe u zdravstvu na našem štandu “Od piksela do polimera: 3D štampa u medicini”. Ova interaktivna izložba će prikazati niz medicinskih modela i uređaja, pokazujući kako medicinsko snimanje i napredni materijali revolucioniraju brigu o pacijentima i medicinsko obrazovanje. Posetioci mogu istražiti prilagođene anatomske modele, od kostiju do replika organa, koji se koriste za planiranje operacije, protetiku specifičnu za pacijenta i praktičnu obuku. Angažirajte se sa stručnjacima, naučite više o nauci koja stoji iza tehnologije i uverite se iz prve ruke kako 3D štampa pomaže medicinskim stručnjacima u pružanju personalizovanih i delotvornijih tretmana. Pridružite nam se u prevazilaženju jaza između piksela na ekranu i aplikacija u stvarnom svetu koje oblikuju budućnost medicine.

ŠETNJA KROZ DOBA JURE

Prirodnjački centaur Svilajnac

Pridruži nam se i upoznaj najneverovatnija bića koja su živela na našoj planeti – dinosauruse. Čekaju te replika mladunčeta T-reksa i replika skeleta odraslog deinonihusa u prirodnoj veličini! Saznaćeš brojne zanimljivosti o ovim našim precima koji su koračali planetom pre desetine miliona godina. A najveće radoznalce čeka još jedna naučna poslastica – uz pomoć proširene realnosti i našeg VR seta moći ćeš i da se sretneš sa dinosaursima, licem u lice!

VEČNI ŽIVOT ALUMINIJUMA

Ball Corporation i projekat “Svaka limenka se računa”

Da li ste znali da aluminijum, kao i svaki drugi metal, može da se reciklira beskonačno? Reciklirana limenka za piće za samo 60 dana može se ponovo naći na policama prodavnica. Da to nije samo “priča” potvrđuje i podatak da se u Evropi reciklira 76% proizvedenih limenki za piće. Upravo zato smo tu da zajedno recikliramo, ali i da inspirišemo posetioce da iskorišćenu limenku koriste na kreativan način. Na licu mesta biće interaktivna XO mašina u koju će posetioci moći da odlože iskorišćenu ambalažu. Mladi umetnici oslikavaće mural – PIXELATU – napravljenu od iskorišćenih limenki čime će ukazati na beskonačni potencijal upotrebe aluminijuma.

 

TOČAK FINANSIJA – ZAVRTI I NAUČI!

Erste Banka

Na našem štandu zavrtite Točak finansija i otkrijte odgovore na zanimljiva pitanja poput:
Kada je u Srbiji počeo da se kuje novac? Zašto je zlato vredno? Kakve veze imaju naše želje i kućni budžet?

Uz #ErsteZnali, kroz igru i kviz, naučićete kako da razmišljate o novcu, štednji i važnim odlukama koje vas očekuju u životu. Dođite da se zabavimo, naučimo nešto novo i osvojimo sjajne nagrade!🎡

 

NAUKOM DO MEDALJA

Francuski institut u Srbiji

Uoči Olimpijskih igara u Parizu, desetak naučno-istraživačkih laboratorija i sportskih saveza formirali su alijansu bez presedana. Reč je o nečemu potpuno novom u Francuskoj, a cilj istraživanja ovih laboratorija jeste da Francuska udvostruči broj osvojenih olimpijskih medalja, koji tokom proteklih šest Olimpijskih igara nije premašio 40. Ovaj cilj francuskog Ministarstva sporta za Olimpijske igre u Parizu 2024. godine više je nego ambiciozan jer ogroman je izazov osvojiti 80 od 1600 medalja koje će biti dodeljene u 32 discipline na narednoj Olimpijadi. Da bi to postigla, Francuska se posebno oslanja na svoje naučnike. Država je u tu svrhu 2018. godine pokrenula prioritetni istraživački program (PIP) za „ostvarivanje vrhunskih rezultata u sportu“. Ovaj program, čiji je koordinator Nacionalni centar za naučna istraživanja (CNRS), ima za cilj da odgovori na potrebe sportista u svim disciplinama. Stotine naučnih istraživača iz oblasti fiziologije, neuronauka, inženjerstva materijala, fizike i matematike, timski rade sa različitim sportskim savezima kako bi individualizovali treninge, sprečili povrede, unapredili opremu, optimizovali sportske pokrete, poboljšali mentalnu pripremu i drugo. Pošto se u trkama sada može pobediti sa samo jednom stotinkom sekundi prednosti, svaki detalj je bitan!

 

ŠETNJA PO PLANETI

Centar za ekološki menadžment i održivi razvoj Fakulteta organizacionih nauka

Da li biste voleli da posetite sva mesta na planeti Zemlji, ali još uvek niste našli odgovarajuću turističku agenciju? Ako želite da hodate dnom okeana, popnete se na najviše planine, pešačite Amazonskim šumama – javite se našoj virtuelnoj agenciji! Na postavci Centra za ekološki menadžment i održivi razvoj Fakulteta organizacionih nauka, Univerziteta u Beogradu, moći ćete da posetite svaki ekosistem i naučite više o njegovoj ugroženosti usled klimatskih promene.