Skip to content Skip to footer

Pozivamo te da nam se pridružiš u najinovativnijoj zoni ovogodišnjeg festivala. Ovo je pravo mesto za tvoje ideje, one koje se uveliko razvijaju, ali i one koje tek treba da nastanu. Mesto za učenje, kritičko razmišljanje i razgovor, mesto gde se u sadašnjem trenutku preispituje prošlost i promišlja budućnost. Svet sutrašnjice biće drugačiji od ovog u kom danas živimo, zato je važno da na vreme zasadimo ideje koje će nam život u budućnosti činiti lepšim.

Sponzor Zone ideja i inovacija

MAGIČNI ŠTAMPAČ ZA DOKTORE

Fakultet zdravstvenih studija, Univerzitet u Sarajevu

3d štampa u medicini
Pokazaćemo vam kako se revolucionarna 3D štampa koristi za pravljenje modela kostiju, srca, pa čak i mozga! Na taj način lekari mogu mnogo bolje da razumeju naš organizam i pomognu nam kada je to potrebno. Potom ćemo otići i korak dalje i provesti vas kroz vežbe i pripreme za operaciju, kroz sve ono kroz šta prolaze i doktori kako bi medicinske procedure učinili sigurnijim i bržim, pogotovu za najmlađe pacijente. Gledajte 3D štampač kako pretvara medicinske slike u stvarne objekte pred vašim očima.
Uz pomoć 3D štampe svet medicine više nikad neće biti isti!

 

(BIO)TEHNOLOGIJA KLJUČ ZA BUDUĆNOSTI

Institut za biološka istraživanja Siniša Stanković – IBISS, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju

Ako još uvek nisi, krajnje je vreme da upoznaš novu-staru zvezdu svetskih laboratorija – biotehnologiju! Premda je na različite načine deo naših života već vekovima, poslednjih decenija biotehnologija dobija sasvim nov potencijal, zbog čega su termini kao što su molekularno kloniranje ili genetička transformacija opšte poznati. Otkrićemo ti na koje sve načine biotehnologija olakšava proces proizvodnje prirodnih proizvoda koji poboljšavaju kvalitet naših života, zbog čega nam može biti korisna i za čistiju vodu i vazduh, kao i šta sve oko nas ima biotehnološki potencijal!

VELIKIM PODACIMA DO VELIKIH OTKRIĆA U UNIVERZUMU

Matematički fakultet, Katedra za astronomiju, Univerzitet u Beogradu

Pakuj kofere, vodimo te u Čile. I to nam je samo prva stanica! Krajni cilj su nam ni manje ni više nego – zvezde! Otvaramo ti vrata Rubin opservatorije koja će biti zadužena za prikupljanje najveće količine astronomskim podataka do sada. Svake noći tokom jedne decenije, ova opservatorija u Čileu snimaće nebo pomoću kamere od 3200 megapiksela i šest različitih optičkih filtera. Dok prvi podaci ne stignu naredne godine pokazaćemo ti kako se uz pomoć zvuka prikazuju veliki podaci i naučne pojave i kako sve to utiče na naša dalja istraživanja!

KVANTNA EVOLUCIJA

Fakultet informacionih tehnologija i Fakultet za matematiku i računarske nauke, Alfa BK Univerzitet, Beograd

Pridruži se našoj kvantnoj (r)evoluciji! Ovo je jedinstvena prilika da istražiš razvoj kvantnog računara i zaploviš u Q# vode! Usput ćemo ti objasniti koji su sve mogući načini programiranja, kao i ključni aspekti rada u kvantnom univerzumu. Pripremili smo i binarne izazove sa zanimljivim karticama za najmlađe, dok će oni stariji radoznalci moći da se oprobaju u pisanju svog prvog koda u Q#.

OD SUNĐERA DO ČOVEKA: KAKO JE EVOLUCIJA ŽIVOTINJA TEKLA?

Biološko istraživačko društvo Josif Pančić

Pridruži nam se na druženju i upoznaj naše najstarije pretke, kao i najrazličitije vrste koje su bile na ovoj planeti pre nas, ali i koje je danas nastanjuju. Vodimo te na putovanje kroz interesantan svet sunđera, crva, školjki, insekata, bodljokožaca, riba, dinosaurusa, kao i ptica i sisara! Širimo svest o značaju očuvanja nezamenlljivih životinjski vrsta, kao i njihovih staništa. Za one najsmelije, tu je i kviz na kom će moći da se testira novo ili pak ranije stečeno znanje o evoluciji životinja!

SLOVO PO SLOVO

Odeljenje za klasične nauke, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Upoznaj se sa razvojem pisma i sistemima pisanja kroz naše zanimljive igre. Kroz igru memorije moći ćeš da istražiš skriveni grčki alfabet. Lep i zabavan svet latinske epigrafike pomoći će ti u raspetljavanju latinskih ligatura. Pogađajući ligature indijskog pisma rešićeš uspešno devanagari izazov. Pisma otkrivaju hiljadugodišnje priče, a njih ćeš najbrže otkriti kroz naše zanimljive, vekovima stare izazove.

 

MESTO GDE IDEJE EVOLUIRAJU

Centar za stručni i naučno istraživački rad studenata, Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu

Nervni sistem, vrhovni vladar našeg tela, krije fascinantne tajne koje ćemo zajedno istražiti. Nauči više o građi neurona, putevima kojima informacije putuju kroz telo, kao i o načinu na koji stižu u mozak. Pogledaj različite vrste nervnih ćelija pod mikroskopom, ali i žive neurone u kulturi ćelija! Istraži modele pravih mozgova i testiraj reflekse – sve to i još mnogo toga vas te na ovoj jedinstvenoj postavci.

DARVINOVA (R)EVOLUCIJA

Centar za naučno-istraživački rad studenata Biološkog fakulteta (CNIRS), Univerzitet u Beogradu

Naučnici su dugo pokušavali da odgonetnu tajnu nastanka života. Prekretnica u shvatanju raznovrsnosti živog sveta je Darvinovo delo Postanak vrsta. Zašto se razlikujemo? Koja je sličnost između ajkule i delfina, a koja je razlika? Ovo su samo neka od pitanja na koja ćemo ti dati odgovor! Na postavci će biti predstavljeni osnovni koncepti Darvinove teorije evolucije, a na zabavan i interaktivan način provešćemo te i kroz Darvinov rad i ideje – od prirodne do seksualne selekcije, preko individualne varijabilnosti i intraspekcijske kompeticije do zajedničkog porekla.


BRAINSTORMING: EVOLUCIJA IDEJA O MOZGU

Studentska sekcija Društva za neuronauke Srbije

Šta bi bilo kada više ne bi bilo ideja? Kako smo od Egipćana, koji su smatrali da mozak nije potreban, došli do modernog vremena u kom shvatamo da je mozak centar svega? Kroz interaktivnu izložbu prikazaćemo ti razvoj ideja o samom mozgu, od prvih civilizacija, pa do modernih shvatanja. Zatim ćeš kroz radionice i misaone eksperimente saznati zašto su nam sam mozak, ali i ideje bitni za razvoj samog društva!

EVOLUCIJA: PRIRODNA REVOLUCIJA!

Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu

Da li znaš da jedna vrsta origana i žalfije efikasno eliminiše bakterije otporne na pojedine antibiotike? I da jedan alkaloid iz tise zaustavlja deobu ćelija kancera dojke? Koji je to mišić koji marljivo radi bez prestanka još pre nego što se rodimo, kontrahujući se oko 100.000 puta dnevno? Kakvi hromozomi čine kariotip različitih vrsta organizama, kakva je njihova uloga u procesu nastanka novih vrsta i kolika je raznolikost polnih hromozoma? Toliko je pitanja, ali je i ništa manje uzbudljivih odgovora! Pozivamo te da ih sve istražiš na ovoj postavci koja te kroz nekoliko delova vodi kroz najuzbudljiviju revoluciju – onu koja se dešava u prirodi!

VIDIM ŠTA MISLIŠ

Odeljenje za istoriju umetnosti, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Kako se ideje vide? Ako imamo apstraktne zamisli, kako možemo da ih konkretizujemo, vizualizujemo, oslikamo i na kraju kanonizujemo? Kroz igru memorije i album sa sličicama pokazaćemo ti kako sve ono što raste i razvija se u našim mislima može da se predstavi i podeli sa drugima. Jer, ideje su lepe i njihovo rađanje je uzbudljivo, ali mnogo je zanimljivije kada možemo da ih podelimo sa drugima, preispitamo zajedničkim snagama i na kraju ostvarimo.

 

OKRŠAJ SA STEREOTIPIMA

Institut za sociološka istraživanja, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Kako najčešće zamišljamo navijače, a kako štrebere? Zašto nam je malo teže da zamislimo baku u teretani ili pak oca u kuhinji? Koji su najčešći stereotipi koji se tiču pola, a koji roda i gde najčešće grešimo? Šta sa sobom nose starost ili pak rasa? Na ovom Festivalu nauke prvo ćemo dobro istražiti i opisati stereotipe, a potom ćemo se poigrati sa njima i pokazati koliko su oni smisleni ili pak besmisleni.

FILOZOFSKA AVANTURA: ISTRAŽITE SVOJE FILOZOFSKE IDEJE

Odeljenje za filozofiju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu

U haosu svakodnevnog života, školskih obaveza i ljubavnih problema, zaboravljamo da smo deo misterije koju filozofi pokušavaju već hiljadama godina da reše. Desi se povremeno da nas neki događaj ili pitanje izbace iz našeg lagodnog dremeža. Tada se zapitamo: „Šta bi bilo ispravno uraditi? Čemu uopšte treba da težim u životu? Šta sam to ja? Kako je moja svest nastala? Kako da znam da i drugi ljudi imaju svest? Postoji li kraj Univerzuma; ako da, šta je izvan njegovih granica?“ Takve misli lansiraju nas van tokova svakodnevnog života u visine sa kojih možemo baciti pogled na svet i naše mesto u njemu. Otvorimo zajedno oči za misterije oko nas i uronimo u svet filozofskih ideja.

PISMO ZA VOŽDA

Odeljenje za istoriju, Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu

Ko su bili najvažniji akteri Prvog srpskog ustanka? Kakve su ih ideje vodile napred? I kako su obični, mali ljudi, uspeli da dobiju velike istorijske bitke. Kroz interaktivnu igru sa kartama upoznaj se bliže sa nekim od najvažnijih aktera ustanka. Usput ćemo ti pokazati i kako se istorija izučava i predaje, ali i kako i gde možeš da saznaš više detalja o različitim istorijskim događajima, procesima i ličnostima koje te zanimaju.