Skip to content Skip to footer

Festival nauke je jedinstvena prilika da kroz kreativne i inspirativne projekte zablistaju mladi talenti i njihovi naučni uspesi! Svet sutrašnjice sigurno će biti drugačiji od ovog u kojem danas živimo, zato je važno da već sada zasadimo ideje koje će učiniti našu budućnost lepšom i svetlijom.

Postavili smo vam izazovan zadatak – da uočite problem u svojoj zajednici i osmislite kreativno rešenje. I vi ste to uradili na najbolji način! Pokazali ste nam kako entuzijazam, trud i saradnja mogu promeniti okruženje na bolje. Bile su nam potrebne vaše ideje, ideje vas nastavnika i vas dece, jer upravo vi nosite budućnost u svojim rukama!

Ove godine Festival nauke je primio veliki broj rešenja za aktuelne probleme, a naš stručni žiri imao je izuzetno težak zadatak – kako od toliko sjajnih ideja izabrati najbolje?

S ponosom vam predstavljamo pobedničke i istaknute radove koji su svojim inovativnim pristupom, znanjem i trudom osvojili pažnju našeg stručnog žirija.


Prijatelj konkursa

Nagrade

1

Patent za čišćenje Markovačkog jezera
Gimnazija Mladenovac

Učenici su razvili inovativni koncept uređaja nazvanog Biomašina. Ovaj vodootporni uređaj, smešten na dnu ili pored jezera, služio bi za prečišćavanje vode uz pomoć gljiva. Gljive u uređaju oslobađaju enzime koji razlažu organske materije i smanjuju toksičnost, dok njihov micelijum formira prirodni filter. Osim što prečišćava vodu, Biomašina omogućava dobijanje nutritivno bogatog mulja kao nusprodukta, koji se može koristiti kao veštačko đubrivo za poboljšanje kvaliteta zemljišta. Kontrolisani uslovi unutar uređaja obezbeđuju optimalan rast gljiva, što omogućava efikasnost i održivost ovog sistema. Ovaj inovativan pristup ne samo da rešava ekološke probleme, već i promoviše održivo upravljanje resursima.

2

Idejno rešenje za problem divlje deponije u Kosjeriću
OŠ „Mito Igumanović“ i SŠ „Tehnička škola Kosjerić“

Problem divlje deponije u Kosjeriću predstavlja dugogodišnji ekološki izazov koji ugrožava zdravlje ljudi i životnu sredinu, dok pokušaji sanacije nisu dali trajne rezultate zbog nesavesnog odlaganja otpada. OŠ „Mito Igumanović“ i SŠ „Tehnička škola Kosjerić“ su pokrenule akciju čišćenja deponije, angažujući učenike, nastavnike i lokalnu zajednicu kroz aktivnosti reciklaže, edukacije i podizanja ekološke svesti. Plan akcije uključuje analizu stanja deponije, fizičko čišćenje, razvrstavanje otpada i reciklažu, dok završna faza podrazumeva pretvaranje prostora u botaničku baštu kao dugoročno rešenje. Akcija ima za cilj ne samo fizičko rešavanje problema, već i inspirisanje zajednice da prepozna značaj odgovornog ponašanja prema otpadu i očuvanja prirodnih resursa za buduće generacije.

3

Prečišćavanje vode i navodnjavanje useva
Osnovna škola “Maršal Tito”, Padina

Predstavljaju nam rešenja za probleme nedostatka vode za navodnjavanje i prekomernog plastičnog otpada u selu. Predlažu korišćenje recikliranih plastičnih sudova za sakupljanje kišnice i otopljenog snega, kao i izradu jeftinih prirodnih filtera za prečišćavanje otpadnih voda uz pomoć aktivnog uglja i peska. Takođe, plastični otpad može biti iskorišćen za proizvodnju sistema “kap po kap,” čime se istovremeno smanjuje zagađenje i obezbeđuje voda za biljke.

Posebno se ističu

Tehnička škola, Užice – Biomonitoring vazduha

Projekat “Biomonitoring stanja vazduha u gradu” predstavlja izuzetan primer uključivanja učenika u istraživačke aktivnosti i razvijanje svesti o ekološkim problemima. Ovaj projekat omogućava učenicima da se upoznaju sa metodama biomonitoringa, kao što je upotreba lišajeva kao bioindikatora aerozagađenja, i da steknu praktična znanja kroz aktivno učešće. Pored toga, drugi projekat u Tehničkoj školi ima za cilj razvijanje ekološke svesti, empatije i tolerancije kod učenika i zaposlenih kroz raznovrsne aktivnosti. Učenici su, uz podršku mentora, radili na projektima poput izrade edukativnih materijala, recikliranja i obeležavanja značajnih datuma kao što su Svetski dan hrane i Dan planete Zemlje. Ove aktivnosti promovišu zaštitu prirode, zdrave životne navike i humanost, što je prepoznato i nagrađeno zahvalnicom od Udruženja invalida cerebralne i dečje paralize Užice.

 

OŠ “Branko Radičević”, Novi Beograd – Podzemni pešački prolaz za decu

Uroš i Una, učenici OŠ “Branko Radičević”, ukazuju na problem nebezbedne raskrsnice u Jurija Gagarina između blokova 45 i 61, sa neusklađenim semaforima i oštećenim pešačkim ostrvima. Predlažu rekonstrukciju već postojećeg podzemnog tunela ispod ulice, kako bi se obezbedio siguran prolaz za učenike i meštane. Uz apel, dostavili su fotografije koje pokazuju rupe na terenu kao dokaz da je prolaz ranije bio predviđen.

OŠ 22. jun, Krčedin – Skupljanje čepova, reciklažnog materijala i svetleće patike

Formirali su učeničku Ekološku patrolu koja je detektovala probleme životne sredine u Krčedinu i učeničke grupe su pokrenule sledeće aktivnosti: skupljanje limenki i čepova koje smanjuju zagađenje životne sredine, uređivanje i uzelenjivanje školskog dvorišta, uvođenje reciklažnog kontejnera ispred škole i sortiranje đubreta. Ideje koji planiraju da realizuju: uvođenje reciklažnog ostrva u holu škole koje će biti otvoreno za sve meštane Krčedina i u kojem će se razvrstavati papir, plastika i limenke; učenici će takođe skupljati biootpad i od njega praviti kompost koji će im koristiti u pravljenju biobašte u školskom dvorištu.

Tara Rajačić – Projekat “Duh”, mesto za okupljanje i druženje

Posvećeni organizaciji kampanje koja će rešiti problem manjka mesta na kojima tinejdžeri mogu da provode zajedničko vreme pod nazivom: Mi zaslužujemo mesto za druženje. U dogovoru sa lokalnom samoupravom, prvo bi se kroz zajedničku akciju: Zajedno sređujemo očistio i uredio prostor za druženje, a potom bi se izgradio od reciklirane plastike i guma sa otpada. Sadržao bi: roštilj, klupe, veliku ljuljašku, česmu, šipku za treniranje i kante za reciklažni otpad. Ceo prostor bi bio prekriven providnom nadstrešnicom kako bi se videlo nebo, a u isto vreme bilo pogodno za sve vremenske uslove. Glavna pravila ovog prostora za druženje bila bi zabrana opijativnih supstanci i obavezno kupljenje đubreta za sobom.

OŠ “Maršal Tito”, Padina – Video snimak eksperimenta o zagađenju vazduha i predlog biciklističkih staza

Ideja posvećena izgradnji biciklističke staze na relaciji Padina – Kovačica, čija je trenutna, jedina relacija, ona saobraćajna. Staza bi bila dugačka 9 km i pružala bi mogućnost rekreacije, kao i smanjenje štetnih izduvnih gasova čije je štetno svojstvo učenica prikazala ekspretimentom prikaza sagorevanja sumpora cvetnih latica.

OŠ “Svetozar Marković”, Brodarevo – Predstava o zagađenju

Učenici osnovne škole su kroz dramske tekstove na kreativan način izložili problem zagađenja životne sredine i izneli dva naučno-fantastična i samoodrživa prototipa koji bi služili da se bore protiv zagađenja i prekomernog đubreta: u pitanju su BIOFILTER: kapsula koja pluta rekom i skuplja đubre u njoj, a za kretanje koristi isključivo energiju reke i EKO ROBOTI: roboti koji se kreću na solarni pogon i programirani su da skupljaju smeće, a prijavljuju policiji kada vide da neko zagađuje!